Data 13 grudnia 1981 r. do dziś budzi wiele emocji i rodzi pytania, na które nie znamy odpowiedzi. – Godzina policyjna, represje, inwigilacja – właśnie takie skojarzenia wiążą się ze stanem wojennym na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo że od tamtych wydarzeń minęło już 30 lat, wspomnienie mroźnych, grudniowych dni jest ciągle świeże, nadal budzi grozę i przestrach.
Z tej okazji 12 grudnia w OOK odbyły się prelekcje dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich prowadzone przez Katarzynę Florczyk z Instytutu Pamięci Narodowej . Multimedialny charakter wykładów okazał się być ciekawym sposobem na rekonstrukcje sytuacji panującej w Polsce sprzed 30 lat.
14 grudnia natomiast, podczas spotkania otwartego, o przyczynach, przebiegu i konsekwencjach wprowadzenia stanu wojennego z zaznaczeniem wpływu na społeczność lokalną, opowiadał mieszkańcom gminy pan Przemysław Zwiernik (IPN). Atmosferę uroczystości dopełnił Kwartet Pro Forma grający m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego. W sali widowiskowej OOK zagrzmiała „Obława” i „Zbroja”. Mocny, przeszywający wręcz głos wokalisty poruszył przybyłych gości.
„Zdarzyło się 13 grudnia…” to także wystawa przygotowana przez Katarzynę Adamczak, oddająca klimat PRL i przybliżająca wydarzenia mroźnej zimy 81. Przedsionek wiodący do sali widowiskowej zamienił się na kilka dni w prawdziwą izbę pamięci. – Z jednej strony kącik martyrologiczny poświęcony buntownikom, którzy zrywali jarzmo komunistyczne, z drugiej – swojskie zasłony, fotele, szklanka w metalowym koszyczku i stół przepełniony wycinkami z gazet czy kartkami na cukier i mydło. Wielopłaszczyznowa akcja zaplanowana przez pracowników OOK i zorganizowana przy wsparciu Urzędu Miejskiego dała mieszkańcom gminy niepowtarzalną okazję cofnięcia się w czasie o całe trzy dekady.