Mało kto wiedział, że 27 marca to nie data byle jaka… Tego dnia w 1957 roku otwarto Teatr Narodów w Paryżu. Mianem tym określono festiwal teatralny zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Po raz pierwszy na jednej scenie znalazły się teatry z obu stron „żelaznej kurtyny” która zapadła na Europę po II wojnie światowej, oddzielając obszary pod dominacją ZSRR od świata niekomunistycznego.
Czytaj dalej…Takim sposobem w 1961, data 27 marca została uchwalona jako Międzynarodowy Dzień Teatru. W Obornickim Ośrodku Kultury tego dnia również obchodzono postawienie pierwszego kroku na drodze rozwijania świadomości artystycznej. Około południa sala widowiskowa zapełniona była już po brzegi uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego i Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach.
Na początek przed zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie klasy I Prywatnego Gimnazjum, przedstawiając niespełna czterominutowe przedstawienie pt. Marionetki zgodnie z konwencją teatru mundi, a mianowicie teatru świata. Przesłanie widowiska gimnazjalistów opiera się na poglądzie, że życie to spektakl teatralny, a ludzie pełnią funkcję marionetek, nie mających wpływu na teraźniejszość a tym bardziej, na przyszłość.
Po tym akcencie młodzież miała okazję zobaczyć krótki filmik przedstawiający piękno teatru i jego różne oblicza. Spotkanie uatrakcyjniła wypowiedź Krystyny Jandy na temat młodego pokolenia odbiorców sztuki.
Zwieńczeniem wizyty w Obornickim Ośrodku Kultury był spektakl teatralny w wykonaniu grupy FINTIFLUSZKA pt. Nauka Latania. Muzyka wykorzystana w przedstawieniu została skomponowana przez Roberta Bauma i Michała Christopha do tekstów Katarzyny Adamczak. Ezoteryczne widowisko ukazało z jednej strony bardzo bolesną, a z drugiej – pełną nadziei, prawdę o ludzkim obliczu, o powolnym wchodzeniu w dorosłe życie, o wyborach między dobrem i złem… Muzyka i gesty aktorów zlewając się, tworzyły spójną całość pozostawiając po sobie jedynie uczucie zadziwienia i zadumy…
Na tym jednak, nie zakończyły się obchody Światowego Dnia Teatru w Obornikach. Następnie, odbył się Happening na płycie rynku, w postaci układanki z licealistów i gimnazjalistów, który wypadł genialnie!
Szczególne podziękowania należą się panu Tomaszowi Mikołajczakowi i panu Romualdowi Ruksowi za nieocenioną pomoc „z nieba” w realizacji Światowego Dnia Teatru.
Tym akcentem zakończyły się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowanego przez, i dla, młodzieży z obornickich szkół. Jednak dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na spektakl FINTIFLUSZKI we wtorkowe przedpołudnie, 30 marca o godzinie 19.00 grupa wystąpiła po raz drugi. I tym razem zostały wzbudzone wielkie pokłady emocji, mimo trudności i niejednoznaczności interpretacji.
***
Słowem zakończenia, orędzie przygotowane przez Johna Malkovicha:
Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej.
Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć.
Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze – bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach – nada formę temu najprostszemu z pytań: „jakie jest nasze życie?”.
Powodzenia!”
Tłum. Tomasz Wierzbowski