OBORCINCKIE
CENTRUM SPORTU

YT
OOK REPORTER

BIBLIOTEKA
PUBLICZNA

URZĄD
MIEJSKI

Facebook

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Zespół ludowy „Maniewiacy”

Instruktor: Krzysztof Warguła.
Miejsce: Dom Kultury w Maniewie.

Spotkania i próby odbywają się w każdą środę o g. 18.00 w Domu Kultury w Maniewie. Do zespołu należy na obecną chwilę 13 osób, ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania.

Zespół „Maniewiacy” powstał w oparciu o Koło Gospodyń Wiejskich, które swój początek wzięło z Koła Włościanek założonego w 1919 r przez Ks. Prałata Stanisława Krygiera z Maniewa.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku Koło przekształciło się w zespół ludowy o charakterze wokalno – tanecznym. Pierwsze sukcesy zespół zaczął odnosić w latach 1995 – 1998 w kolejnych konkursach Turniejów Wsi w Obornikach i Sielinku. Celem zespołu jest zachowanie oraz kultywacja lokalnych tradycji i obrzędów ludowych. Stylizacje wraz z opracowaniami muzycznymi wykonane są we własnym zakresie.

Zespół występuje regularnie od września 2000 r. uświetniając imprezy kulturalne swojej wsi, regionu i wielkopolski.

Do tradycji należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynki wiejskie, gminne, powiatowe, wojewódzkie na scenach innych placówek kulturalnych województwa wielkopolskiego. Co roku zespół występuje na Targach „Polagra” w Poznaniu oraz na Targach Rolniczych w Sielinku. Zespół dwa razy wyjechał na występy do Niemiec. w 2005 r. był goszczony przez Holendrów.

Kierownikiem muzycznym i artystycznym jest Krzysztof Warguła. Na klawiszach gra Piotr Izychart, a szefową zespołu jest Urszula Stoińska.

 Przejdź do galerii >>

PROW - AK