OBORCINCKIE
CENTRUM SPORTU

YT
OOK REPORTER

BIBLIOTEKA
PUBLICZNA

URZĄD
MIEJSKI

Facebook

 

 

 

 

 

 

 

SĄSIEDZI I MY (NA SPOTKANIE KULTUR- WIECZÓR CZESKI-13.10.2018)

Programy z cyklu „Na spotkanie kultur” poświęcone są w założeniu prezentacji innych krajów, ich mieszkańców, zwyczajów, kuchni itp. W trakcie „Wieczoru czeskiego” wiele dowiedzieliśmy się jednak także wiele o  sobie, bo cechy czeskiej mentalności, ich podejście życia zestawiane były z naszym-polskim.

Głównie za sprawą gościa – Mariusza Szczygła, którego Czechy frapują już od wielu lat i kwestie z nimi związane bada i analizuje na ogół w kontekście polskim. Jego prezentacja, wypełniona często zabawnymi zdjęciami, nasycona barwnymi anegdotami była w gruncie rzeczy całkiem „na poważnie” – podejmowała bowiem ważne zagadnienia- stosunku do  obywatelski obowiązków, religii, wyborów estetycznych itp.

Mocną stroną wieczoru był występ muzyczny. Marcin Samolczyk i Witek Żuromski zaprezentowali swój całkiem „czerstwy (po czesku: świeży!) program złożony z piosenek Jaromira Nohavicy. Bardzo podobała się Ivana Bilkova, dyrektor przedstawicielstwa Czech Tourism w Polsce, która ze swadą reklamowała atrakcje turystyczne swego kraju.

Finał programu stanowił wielki hit Heleny Vondrackovej „Malovani dzbanku” (tym razem w wykonaniu Karoliny Steinke) oraz pyszne kanapki z hermelinem i utopencem.