OBORCINCKIE
CENTRUM SPORTU

YT
OOK REPORTER

BIBLIOTEKA
PUBLICZNA

URZĄD
MIEJSKI

Facebook

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Edukacja kulturalna najmłodszych

Programy edukacyjne dla grup zorganizowanych (klasy 0 – III), przygotowane z myślą o najmłodszych odbiorcach i uczestnikach kultury miasta i gminy Oborniki. Podczas spotkań, treści przekazywane są na wiele sposobów : prezentacje multimedialne, pokazy, ćwiczenia taneczne i ruchowe, krzyżówki, rebusy, wykreślanki, muzyka grana na żywo, wspólne pląsy, zabawy z rekwizytami itd. Dzieci aktywnie w nich uczestniczą, by na koniec spotkania, wykonać w specjalnych zeszytach, zadanie utrwalające omawiany temat. Nauczyciel otrzymuje materiały, które może wykorzystać by temat kontynuować. Przygotowanie programów i koordynacja spotkań  Elżbieta Brodzińska.

 

KLASY  O  – „ DO –  RE –  MI…”

Cykl spotkań wprowadzających najmłodszych w świat muzyki. Podczas zabawy, dzieci zaznajomią się z trudnymi i często dla nich abstrakcyjnymi pojęciami muzycznymi m.in. pięciolinia, wartości rytmiczne, pauzy, utwór muzyczny.

KLASY   I  – „ NA PIĘCIOLINII”

Cykl spotkań związanych z muzyką. Podczas zabawy, w aktywny sposób, dzieci  zaznajomią się i utrwalą pojęcia muzyczne, zagrają na wybranych instrumentach, nauczą się nowych piosenek.

KLASY  II  – „ POZNAJEMY INSTRUMENTY”

Cykl spotkań podczas których, dzieci będą miały możliwość zapoznania się z instrumentami muzycznymi i  ich podstawowym podziałem, usłyszą ich brzmienie a może i same zagrają ?

KLASY  III  – „ TANECZNYM KROKIEM”

Cykl spotkań, popularyzujących i upowszechniających różne formy tańca.

Taniec rozwija koordynację ruchową, dziewczynkom dodaje gracji, a chłopców uczy zachowań dżentelmeńskich. Dzieci poznają elementy różnych tańców oraz wybrane  kroki taneczne, które na koniec każdego spotkania spróbują zaprezentować.

 

EKN  SEZON 2019/20

Do udziału w czterech proponowanych  programach zgłosiły się następujące placówki miasta i gminy Oborniki:                                                              Oborniki: SP2, SP3, SP4, JDS, Rupaki

ZSP Rożnowo, ZSP Maniewo, ZSP Kiszewo, ZSP Objezierze, ZSP Chrustowo, SP Sycyn

– klasy 0 program DO – RE – MI    16 klas  327 dzieci

– klasy I program NA PIĘCIOLINII     20 klas  412 dzieci

– klasy II program POZNAJEMY INSTRUMENTY   21 klas  393 dzieci

– klasy III program TANECZNYM KROKIEM   16 klas  328 dzieci

RAZEM: 11 placówek, 73 klasy, 1460 dzieci

 

Każdy z programów zakłada realizację czterech tematów dla każdej klasy. Spotkania dla klas 0 i I trwają po 45 minut, dla klas II i III po 75 minut.

Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Obornikach, dzieci, tak jak w latach ubiegłych, mają zapewniony bezpłatny transport na zajęcia w Obornickim Ośrodku Kultury.

 

Realizowany po raz 12. program Edukacji Kulturalnej Najmłodszych potwierdza zapotrzebowanie placówek oświatowych na proponowane przez OOK działania edukacyjne z sugestią nauczycieli, by spotkań było więcej np. dla każdej klasy spotkanie raz w miesiącu czyli co najmniej 8 spotkań w roku szkolnym. Ze względów organizacyjnych (m.in. dowozy dzieci, określone godziny zajęć szkolnych)  i  przy tak dużej liczbie uczestniczących klas, na ten moment, nie jest to możliwe.

Dziękujemy Dyrektorom, Wychowawcom i Uczniom za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach.