OBORCINCKIE
CENTRUM SPORTU

YT
OOK REPORTER

BIBLIOTEKA
PUBLICZNA

URZĄD
MIEJSKI

Facebook

 

 

 

 

 

 

BIESIADA RYBNA…..po kaszubsku! (19.05.2019)

Historia rybołówstwa na Kaszubach, pokaz mielenia tabaki, zupa rybna gotowana na żywo, degustacja wędzonych węgorzy, pstrągów oraz łososi, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Te i wiele innych atrakcji już 19 maja br. na obornickiej marianie w ramach Kaszubskiej Biesiady Rybnej.

Rybołówstwo na Kaszubach stanowiło i stanowi ważną dziedzinę gospodarki. Opierało się i opiera na więzach pokrewieństwa. Wpływało na wiele aspektów życia codziennego; na ubiór, na sposób odżywiania się. Powstała specyficzna kultura rybacka przejawiająca się przede wszystkim w narzędziach i sprzętach używanych do połowów różnych gatunków ryb, w kolejnych porach roku.

Tegoroczna Biesiada Rybna to próba przybliżenia mieszkańcom Obornik tej kultury, zwyczajów i tradycji. Dzięki współpracy z Lokalną Grupą Rybacką „Kaszuby” z Chmielna będziemy mieli niepowtarzalną okazję, aby spotkać i porozmawiać z mieszkańcami tych ziem od pokoleń kultywujących tradycje regionu.

Kilkudziesięcioosobowa grupa z kaszubskiego Chmielna i okolic to między innymi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielnie”, działającego od 1984 roku, członkinie kaszubskich Kół Gospodyń Wiejskich (Kożyczkowianki, Marzebionczi), które zaprezentują i poczęstują potrawami kuchni lokalnej, gawędziarz kaszubski, osoby prowadzące warsztaty wyplatania koszy, szycia i naprawy sieci rybackich itd.

Kaszubska Biesiada Rybna, 19 maja 2019 roku, godz. 13.00; Marina Obornicka.

Organizatorami tegorocznej Kaszubskiej Biesiady Rybnej są: Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA, Obornicki Ośrodek Kultury, LGD Kraina Trzech Rzek, LGR 7 Ryb, LGR Kaszuby.